Årets hund / KM

Årets bästa hund 2019

Årets Agilityhund

Årets Rallyhund

Årets Nykomling i Rally

Årets Lydnadshund

Årets Appellhund

Årets Brukshund

Årets Nose Workhund

Årets bästa hund 2018

Årets Agilityhund
Sofie Lourie och Bella

Årets Rallyhund

Årets Nykomling i Rally

Årets Lydnadshund

Årets Appellhund

Årets Brukshund

Årets Nose Workhund

Årets bästa hund 2017

Årets Lydnadshund
Flipper, Äg: Anette Björkman Bergström

Årets Rally Nykomling
Flipper, Äg: Anette Björkman Bergström

Årets Rally Nykomling Flipper, Äg: Anette Björkman Bergström


Årets Lydnadshund Flipper, Äg: Anette Björkman Bergström

 

 

Årets bästa hund 2016
Årets bästa hund 2015
Årets bästa hund 2014
Årets bästa hund 2013
Årets bästa hund 2012
Årets Agilityhund: Katarina Nywall med Pixie

Årets Agilityhund: Katarina Nywall med Pixie

Årets Appellhund: Åsa Fernström med Aivan, 275 poäng

Årets Appellhund: Åsa Fernström med Aivan, 275 poäng

Årets Lydnadshund: Tage Hjelm med Si-Si, snittbetyg 9,44

Årets Lydnadshund: Tage Hjelm med Si-Si, snittbetyg 9,44

Årets Brukshund: Robert Carlson med Dea, snittbetyg 9,18

Årets Brukshund: Robert Carlson med Dea, snittbetyg 9,18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Flest inskickade resultat:

Agility: Monica Gahlin
Lydnad: Tage Hjelm
Bruks: Robert Carlson
Priset för flest inskickade resultat var 100:- insatta till Cancerfonden i respektive vinnares namn.
Årets bästa hund 2011
Årets Agilityhund: Katarina Nywall med Pixie

Årets Agilityhund: Katarina Nywall med Pixie

Årets Appellhund: Åsa Fernström med Aivan, 275 poäng

Årets Appellhund: Åsa Fernström med Aivan, 275 poäng

Årets Lydnadshund: Tage Hjelm med Si-Si, snittbetyg 9,44

Årets Lydnadshund: Tage Hjelm med Si-Si, snittbetyg 9,44

Årets Brukshund: Robert Carlson med Dea, snittbetyg 9,18

Årets Brukshund: Robert Carlson med Dea, snittbetyg 9,18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Flest inskickade resultat:

Agility: Monica Gahlin
Lydnad: Tage Hjelm
Bruks: Robert Carlson
Priset för flest inskickade resultat var 100:- insatta till Cancerfonden i respektive vinnares namn.
KM vinnare 2019

Lilla KM Lydnad

1:a Vicky Mesterton med
2:a Nathalie Golebiowski med Rex
3:a Camilla Hjort med Chippen

Stora KM Lydnad

1:a Sonja Rosenqvist med Greta
2:a Peo Andersson med Ceo
3:a Heléne Kronblad med ?

Lilla KM Bruks

1:a Helen Hulting med Becrux

Stora KM Bruks

1:a Lena Jernström med ?
2:a Anette Björkman Bergström med Flipper
3:a Helen Hulting med Ceres

Agility Small

1:a Sofie M. Lourié med Babe
2:a Sofie M. Lourie med Bagge
3:a Catarina Hultberg Fd Ahlström med bonzo

Agility Medium

1:a Nathalie Mårtensson med Jackson

Agility Large

1:a Michaela Jansson med Rätta
2:a Sofie M.Lourie med Bella
3:a Andreas Sonnerud med Diamant

Agility XLarge

1:a Michaela Jansson med Vivi
2:a Michaela Jansson med Tåga

 

Rallylydnad Stora KM

1:a
2:a
3:a

Rallylydnad Lilla KM

1:a
2:a
3:a

Nose Work

1:a
2:a
3:a

 

KM vinnare 2018

Lilla KM Lydnad

1:a
2:a
3:a

Stora KM Lydnad

1:a
2:a
3:a

Lilla KM Bruks

1:a
2:a

Stora KM Bruks

1:a
2:a
3:a

Agility Small

1:a
2:a
3:a

Agility Medium

1:a
2:a

Agility Large

1:a
2:a

Rallylydnad Stora KM

1:a Cecilia Mårtensson -Lyra
2:a delad Anette B bergström -Okey,
2:a delad Veronica Lindgren-Kiro

Rallylydnad Lilla KM

1:a Cecilia Mårtensson-Cobie
2:a Anette B Bergström-Flipper
3:a Isabella Twose -Lissi

Nose Work

1:a
2:a
3:a

 

KM vinnare 2017

Lilla KM Lydnad

1. Anette Björkman Bergström & Flipper
2. Åsa Fernström & Aivan
3. Sonja Rosenqvist & Greta

Stora KM Lydnad

1. Tage Hjelm & Si-Si
2. Sandra Björnskiöld & Spike
3. Peo Andersson & Ceo

Lilla KM Bruks

1. Mikael Ingesson & Bella
2. Peo Andersson & Ceo

Stora KM Bruks

1. Lena Jernström & Toore
2. Bosse Blomqvist & Jenka
3. Börje Bergstrand & Ubbe

Agility Small

1:a Sofie Lourié med Babe
2:a Sofie Lourié med Bagge
3:a Jenny Olsson med Ivy

Agility Medium

1:a Michaela Jansson med Yxa
2:a Jenny Olsson med Vilda

Agility Large

1:a Jenny Olsson med Tiffy
2:a Michaela Jansson med Rätta

Utställning

1 Delphiniums Move-On, Flatcoated Retriever, Äg Lena Broms, Nynäshamn
2 Lundens Bellagotto Black Beard, Australian Shepherd, Äg Tysklind Elin, Ösmo
3 Redspot’sCara Mia, Welsh springer spaniel, ÄgFrancine Skoglund, Vendelsö
4 Carmidanick What Dreams Are Made Of, Malteser, ÄgCarina Carlsson, Ösmo

Rallylydnad Stora KM

1:a Veronica Lindgren, Kiro
2:a Anette Björkman Bergström, Okey
3:a Sandra Björnskiöld, Spike

Rallylydnad Lilla KM

1:a Anette Björkman Bergström, Flipper
2:a Elin Christiansson, Boss
3:a Sonja Rosenquist, Greta

Nose Work

1:a Mikael Hjort, Emil
2:a Lotta Bauer, Harry
3:a Anette Björkman Bergström, Okey

 

KM vinnare 2016

Lilla KM Lydnad

Stora KM Lydnad

Lilla KM Bruks

Stora KM Bruks

Agility Small

Agility Medium

Agility Large

Utställning

KM vinnare 2015

Lilla KM Lydnad

Stora KM Lydnad

Lilla KM Bruks

Stora KM Bruks

Agility

Utställning

KM vinnare 2014

Lilla KM Lydnad

Stora KM Lydnad

Lilla KM Bruks

Stora KM Bruks

Agility

?

Utställning

KM vinnare 2013

Lilla KM Lydnad

Stora KM Lydnad

Lilla KM Bruks

Stora KM Bruks

Agility

Utställning

KM vinnare 2012

Lilla KM Lydnad

Stora KM Lydnad

Lilla KM Bruks

Stora KM Bruks

Agility

Utställning

KM vinnare 2011

Lilla KM Lydnad

Stora KM Lydnad

Lilla KM Bruks

Stora KM Bruks

Agility

Utställning